Mariánský sloup na Staroměstském náměstí

Mariánský sloup

Během letošní obnovy Mariánského sloupu v Praze na Staroměstském náměstí, který byl stržen davem v listopadu před 102 lety, jsme dodávali na tuto zcela výjimečnou stavbu betonové směsi z naší provozovny Kačerov.

Pro základnu a spodní schod tohoto cenného díla, připravenou udržet desítku opracovaných dílů a šestimetrového dříku sloupu z indického pískovce o celkové váze 118 tun, byla použita pevnostní třída C30/37 XF3 v konzistenci S4.

Iniciátorem obnovy je Společnost pro obnovu Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze. Projekt obnovy sloupu, byl financován především dary a vyžádal si cca 5 milionů korun. Klikatá cesta jeho obnovení sahá skoro třicet let zpátky. Sloup byl o svátku Nanebevzetí Panny Marie požehnán pražským arcibiskupem Dominikem Kardinálem Dukou OP. Zastánci mariánské památky ji chápou jako výraz smíru a tolerance. Je až k zamyšlení, že právě v tomto náročném roce, kdy svět bojuje s pandemií, se podařilo dílo dokončit. Z historie totiž víme, že původní raně barokní sloup nechal postavit císař Ferdinand III. jako poděkování Panně Marii za obhájení Prahy před nájezdy Švédů v 17. století. 

Pro zajímavost, mimo jiné, sokl z pískovcového bloku byl darován italským městem Vitorchiano. Vrchol sloupu zdobí socha Neposkvrněné Panny Marie vytvořená sochařem Petrem Váňou dle poškozeného originálu.

Zhotovitelem byla společnost Stavitelství Řehoř, s.r.o., pro realizaci základů byla oslovena společnost T4 Building s.r.o. Na obnově se podílela stavebními úpravami i společnost DAP a.s.

 

Objednat beton

Vyberte nejbližší pobočku a odešlete objednávku

Objednat beton

Kalkulačka betonu

Spočítejte si cenu betonu

Kalkulačka betonu